• Warmińsko- Mazurski Tydzień Karier. Produkcja suchego lodu🧊🧊🧊

• W ramach Warminsko- Mazurskiego Tygodnia Karier uczniowie klasy VII i VIII odwiedzili firmę produkująca suchy lód. Suchy lód jest produktem całkowicie naturalnym, bezwonnym, niepalnym, bakteriostatycznym. Proces produkcji suchego lodu polega na gwałtownym obniżeniu ciśnienia w komorze napełnionej ciekłym dwutlenkiem węgla – w wyniku czego następuje jego równie szybkie ochłodzenie oraz „zamrożenie” czyli przejście w fazę stałą.

Suchy lód ma szerokie zastosowanie w różnorakich dziedzinach. Przede wszystkim doskonale nadaje się do chłodzenia, gdyż nie topi się a stopniowo zmienia w gaz. Na dużą skalę wykorzystuje się więc go w transporcie produktów, które mają krótki termin ważności i szybko mogą ulec zepsuciu. Można wykorzystywać go także do chłodzenia żywności, gdy na przykład zepsuje się nam w domu lodówka. W dużych fabrykach i laboratoriach suchego lodu używa się natomiast do chłodzenia, czy też czyszczenia różnorakich elementów.Dwutlenek węgla w tej postaci często wykorzystywany jest jako dekoracja  lub element zaskoczenia na różnego rodzaju wydarzeniach- w procesie sublimacji wytwarza się delikatna mgiełka, dzięki czemu suchy lód można wykorzystać jako dekoracja- poszczególnych dań, deserów, drinków i innych produktów spożywczych. Co ważne, nie zmienia on smaku potraw, zaś przy szczelnie zamkniętym pojemniku, prawie wcale nie traci swojej objętości. Niewielka kosteczka suchego lodu wrzucona do szklanki z napojem nie tylko schłodzi płyn, ale także wytworzy delikatną mgiełkę, która będzie się powoli wydobywać ze szklanki, tworząc niesamowity efekt wizualny.Suchy lód możemy wykorzystać także do aromatyzowania, czyli zalania aromatycznym składnikiem suchego lodu, dzięki czemu w procesie sublimacji, powoli i przez długi czas będzie wydobywał się przyjemny zapach.

• 🚒Wizyta w OSP Lipinki👩‍🚒👨‍🚒

• Każdy przedszkolak chce być strażakiem i ma rację, bo już od najmłodszych lat trzeba uczyć się, jak nieść pomoc innym. Dlatego po raz kolejny najmłodsi czyli nasze kochane przedszkolaki Biedronki, Pszczółki i Misie odwiedziły remizę strażacką w Lipinkach, by przekonać się, że każdy może kiedyś zostać strażakiem. Pytaniom i zachwytom nie było końca. Odważni chcieli wdrapywać się na górę samochodu. Było miło i wesoło. Serdecznie dziękujemy wspaniałym strażakom za tak miłe przyjęcie.

• Dzień Edukacji Narodowej

• 13 października 2023 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Akademia rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Eweliny Wasiak, która mówiła  o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Ponadto, podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Dziękowała również wszystkim pracownikom  obsługi i administracji za pracę na rzecz szkoły. Reprezentacja Rady Rodziców skierowała najlepsze życzenia dla nauczycieli wręczając nauczycielom oraz pracownikom piękną czerwoną różę. Uczniowie, pod kierownictwem wychowawców klas I-III przygotowali humorystyczne przedstawienie oraz piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi podczas wręczania Oskarów - smacznych jabłek. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

• Turniej piłki nożnej⚽

• W Biskupcu odbył się gminnym turnieju piłki nożnej. Nasi uczniowie mierzyli się w meczach z Biskupcem, Szwarcenowem, Krotoszynami i Ostrowitem. Ostatecznie zajęli 3 miejsce🥉 Serdeczne gratulacje👏