• Po lekcjach

          • Zajęcia ekologiczne

          • Rok szkolny 2013/14

             

            Kontynuowaliśmy prace pielęgnacyjne w remizie śródpolnej

             

                     Przed pięcioma laty podczas obchodów Dnia Ziemi społeczność uczniowska i grono pedagogiczne naszej szkoły pod czujnym okiem leśnika i myśliwego Pana Arkadiusza Dobka założyli remizę śródpolną. Tego roku przystąpiliśmy po raz pierwszy do konkursu „Ożywić pola – Rok zająca”. Remiza została założona obok oczka wodnego, co bardzo podnosi jej znaczenie dla przyrody.

            Od tego czasu co roku pielęgnujemy sadzone w niej drzewa i krzewy usuwając chwasty i sadząc kolejne rośliny. Tegoroczna wiosna i piękna pogoda zachęcały do wyjścia w teren. Wspólnie z Panem Arkiem udaliśmy się w celu pielęgnacji i sadzenia nowych drzewek. Odsłoniliśmy rosnące małe rośliny, by dać im szansę w „wyścigu” z chwastami. Posadziliśmy olchę i derenia, które otrzymaliśmy od Nadleśnictw Jamy i Brodnica. 

            Cieszył niezwykły widok sadzonych wcześniej drzewek, które teraz imponująco rosną i wzbogacają remizę. Świetnie rozrastają się wierzby. Te z kolei przed dwoma laty utykaliśmy jako pędy bezlistne a dzisiaj swoim pokrojem przypominają małe drzewka.

                     Odwiedziny w remizie mają zawsze charakter edukacyjny, chociaż wykonujemy konkretną, użyteczną pracę. Tym razem dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają zgryzienia dokonane przez sarny oraz ślady czemchania kozła sarny na delikatnych młodych krzewach. Pan leśniczy opowiedział o zwyczajach jeleniowatych i zachowaniach podczas budowania się nowego poroża.

             Zaczęły budzić się już płazy.

                     Cieszy nas fakt odwiedzania tego miejsca przez zwierzęta, bo to dla nich stworzyliśmy ten zakątek.

             

             

            Postawiliśmy znaki „UWAGA PŁAZY”    

                     

                     Obecnie na całym świecie notuje się spadek liczebności płazów, jest to widoczne zwłaszcza w wysoko uprzemysłowionych krajach Europy. Płazy są zwierzętami o dużej wrażliwości na zmiany środowiska. Szczególnie zagrożone są miejsca ich naturalnego rozrodu - niewielkie zbiorniki wodne, które zanikają lub są przekształcane w wyniku wielu czynników (ocieplenie klimatu, obniżenie poziomu wód gruntowych, zanieczyszczenie środowiska, itp.).

                     Wiele zbiorników wodnych, stanowiących miejsce rozrodu płazów, wysycha przedwcześnie, uniemożliwiając sukces rozrodczy całych populacji. Zjawiska te wskazują na konieczność podejmowania efektywnych działań ochronnych, mających na celu m.in. zachowanie naturalnych siedlisk występowania płazów oraz ograniczenie śmiertelności tych zwierząt.
            Każdej wiosny duże ilości płazów opuszczających zbiorniki wodne, giną pod kołami samochodów w trakcie przekraczania dróg.

                     Płazy odgrywają bardzo ważną, chociaż mało docenianą rolę w środowisku. Zubożenie ich populacji ma ujemne konsekwencje w funkcjonowaniu ogniw łańcucha pokarmowego ekosystemów.

                     Tej wiosny postanowiliśmy podjąć działania zmierzające do wykonania dla nich czegoś pożytecznego. Pierwszym zadaniem był monitoring środowiska pod względem liczebności występowania płazów oraz ich dróg migracji. Na podstawie dokonanych obserwacji wydaje nam się, iż w tym roku zmniejszyła się ich ilość w stosunku do lat ubiegłych. Wyznaczyliśmy dwa miejsca największego ich zagrożenia podczas przechodzenia przez jezdnię.

                     Za pieniądze pozyskane z Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej zakupione zostały pełnowymiarowe znaki drogowe z wizerunkiem żaby. Okazało się, że przez wizerunek żaby, odbiegają one od standardów i nie wolno nam ich postawić w pasie drogowym. Szukaliśmy sojuszników, by dokończyć zadanie. Długa i kręta była to droga, ale udało się. Uzyskaliśmy stosowne pozwolenie od Zarządu Melioracji i Urządzeń w Ostródzie. Mogliśmy wstawić znaki w pobliżu wody, byleby nie naruszyć jej koryta, czy pobocza. Zwróciliśmy się o pomoc do drogowców w Urzędzie Gminy w Biskupcu i tutaj również spotkała nas życzliwość. Zgodzili się postawić nam te znaki. Na umówiony dzień zorganizowany został transport dzieci, by były one świadkami tego niecodziennego wydarzenia.

            Znaki już stoją. W ich montaż angażowali się nasi uczniowie dokonując odwiertu odpowiedniego otworu i asystując podczas kolejnych czynności potrzebnych do fachowego ich postawienia.

                     Mamy nadzieję, że w miejscach gdzie one się znajdują, kierowcy chociaż trochę zdejmą nogę z gazu i mniej migrujących płazów straci życie na drodze.

             

            Posadziliśmy 800 kilogramów topinamburu!!!

                     Myśliwi z Koła Łowieckiego "Pełnia" z Łąkorza zwrócili się do nas o pomoc w posadzeniu w lesie topinamburu. Oczywiście była to dla nas wspaniała okazja kontaktu z przyrodą. Jedną z atrakcji był przejazd na powierzchnię specjalną przyczepą dla myśliwych, z której mogliśmy podziwiać otoczenie i pierwsze oznaki wiosny na wyciągnięcie ręki. 

                    Powierzchnia pod nasadzenie była już przygotowana. Sadzenie polegało na wrzucaniu i przydeptywaniu bulw tej rośliny. Praca jednak nie była tak łatwa, gdyż ilość, którą należało zagospodarować, dała się nam we znaki. Posadziliśmy aż 800 (!!!) kilogramów.

                       Topinambur to  roślina zwana słodkim ziemniakiem, która ma bardzo wiele wartości odżywczych, leczniczych jak również smakowych. Nasza praca miała jednak zupełnie inne przeznaczenie. Smakoszami topinamburu są również dziki i to dla nich przede wszystkim posadzono tę roślinę. Jest to jeden ze sposobów zatrzymania tych zwierząt w lesie i uniknięcia strat na polach, które powodują dziki w poszukiwaniu pożywienia.

             

             

            Las już rośnie

                    Jak ważny jest las w życiu zwierząt i ludzi, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Edukacja prowadzona od najmłodszych lat na ten temat, pozwala zrozumieć  środowisko życia tak ogromnej liczby organizmów.  Bezpośredni udział dzieci w sadzeniu lasu daje szansę, że ci młodzi ludzie będą emisariuszami właściwego zachowania i stosunku do lasu.

                     My już mamy swój konkretny udział w sadzeniu drzew, w którym uczestniczymy każdego roku od wielu lat. Tym razem pracy podjęły się dzieci z klas IV i V. Posadziliśmy ponad tysiąc sadzonek buka w oddz. 164b na łącznej powierzchni 0,19ha. Wszystko nam sprzyjało tego dnia. Cudownie świeciło słońce, było bardzo przyjemnie, mieliśmy stosunkowo łatwy teren do obsadzenia i oczywiście dzieci spisały się na medal rzetelnie pracując.

            Dowiedzieliśmy się, iż na zagospodarowanej przez nas powierzchni, pojawią się również inne gatunki drzew oraz krzewów. Leśnicy poza gatunkami lasotwórczymi sadzą często wiele innych roślin, cennych ze względu na konieczność wzbogacania składu przyszłego lasu. Należą do nich: dzika jabłoń i grusza, czereśnia ptasia, czy kalina, które są szczególnie ważne jako rośliny nektarodajne i owocodajne dla ptaków czy owadów.

                     Jesteśmy dumni i zadowoleni z pracy na rzecz lasu, bo kiedyś, kiedy nas już nie będzie, „nasze” drzewa będą rosły nadal szumiąc następnym pokoleniom  i dając im wytchnienie. Las to dom zwierząt, w tym ogromnej ilości gatunków ptaków i pożytecznych owadów, które są najlepszymi sojusznikami człowieka w walce ze szkodnikami.

             

             

            Zostaliśmy laureatami międzynarodowego certyfikatu

            "Zielonej Flagi"

                    11 października 2013 r. Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach odebrała certyfikat „Zielonej Flagi”, z którego jesteśmy bardzo dumni. Uroczysta gala odbyła się w Krakowie.

            Nad jakością realizacji Programu w Polsce, oraz oceną szkolnych aplikacji o certyfikat Zielonej Flagi, czuwa Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska czy firm iNGO zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju.

            Ubiegając się o certyfikat uczniowie, nauczyciele oraz rodzice  działali w dwóch obszarach: bioróżnorodności oraz elektrośmieci.

            Certyfikaty są przyznawane szkołom na jeden rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawianiu certyfikatu.

            Jesteśmy bardzo dumni z osiągniętego sukcesu.

            Szczególne podziękowanie należy się Pani Alicji Szarzyńskiej z OCEE w Olsztynie za wsparcie i pomoc, na które zawsze mogliśmy liczyć oraz za jej ogromne słowa zachęty.

             

             

             

             

            Zostaliśmy laureatami oglnopolskiego konkursu

            "Czarodziejskie Drzewo"

                   Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach już po raz drugi otrzymała statuetkę „Czarodziejskiego Drzewa”. Co roku uczniowie sadzą tysiące drzew w lesie oraz w remizach śródpolnych, do czego zachęcają podczas obchodów „Święta Drzewa”. Prowadzona jest również szeroko pojęta edukacja przyrodnicza oraz podejmowane są działania użyteczne dla środowiska.

                   Inauguracja Święta Drzewa Klubu Gaja miała miejsce w dniu 10 października 2013 r. na Polach Mokotowskich obok Biblioteki Narodowej w Warszawie, w której uczestniczyli uczniowie szkoły w Lipinkach, gdzie wraz ze znamienitymi osobistościami posadzili 20 drzew.

             

             

                Ochrona kasztanowców

            „Pomóżmy kasztanowcom” to zapoczątkowany w 2005 roku przez Fundację Nasza Ziemia i Clear Channel Poland Program ochrony kasztanowców i edukacji ekologicznej.

                     Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Lipinkach od siedmiu lat czynnie włączają się w ochronę kasztanowców poprzez jesienne grabienie i usuwanie liści oraz zakładanie opasek lepowych na wiosnę, by w ten sposób ograniczyć populację szrotówka kasztanowcowiaczka – owada niszczącego kasztanowce.

            Wszystkie działania praktyczne poprzedzone są zawsze edukacją nt. zagrożenia kasztanowców oraz sposobów ich ochrony. Dzieci, które świadomie wykonują swoją pracę dużo sumienniej włączają się do działania.

             Opaski lepowe otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Jamy. Opieką objęliśmy dwa drzewa w Lipinkach. Praca ta polega na tym, że bezpośrednio na drzewie zakłada się specjalną gąbkę, która musi dokładnie przylegać do pnia. Na niej przykleja się opaskę lepową, którą z kolei smaruje się lepem. Nie jest to łatwa praca, ale daje mnóstwo zadowolenia, chociaż czasem trzeba się wybrudzić, bo lep obkleja ręce i trudno go później usunąć.

            Pogoda i humory nam dopisywały, co dawało dodatkową frajdę z dobrze wykonanego zadania. Jesteśmy przekonani, że tym sposobem ograniczyliśmy atak szkodnika.

            Mamy wielką satysfakcję z naszych starań i efektów dotychczasowej pracy. Już dzisiaj każdego zadziwia kondycja drzew objętych przez nas opieką. Ich uroda, jak dawniej zachwyca i cieszy.

             

            STOP WYPALANIU TRAW!

             

                     Wiosną, kiedy tylko „puściła” zima, pojawił się problem wypalania traw, który to proceder powtarza się o tym czasie każdego roku. Wszystkie źdźbła po długiej zimie są wyjątkowo suche i bardzo łatwo wzniecić pożar.

                     Wypalanie traw w Polsce jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, służby leśne i policjanci. Ekolodzy, naukowcy, przyrodnicy i leśnicy apelują, że wypalanie nie jest efektywnym sposobem „odnawiania” gleby. W naszej świadomości niestety panuje mit, że podpalanie traw i słomy poprawia jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia czy użyźniania.

                     Temat ważny, wobec czego postanowiliśmy przypomnieć i przybliżyć go uczniom i mieszkańcom. Jako że do naszej szkoły chodzą dzieci wiejskie, toteż problem ten należy „załatwić” u źródła.

            Podczas spotkania  przedstawicieli poszczególnych klas, zastanawialiśmy się nad formułą realizacji tematu. W wyniku poczynionych prac dzieci wykonały stosowny plakat, który umieszczono na honorowym miejscu na holu szkoły. Wykonana została tematyczna gazetka ścienna. Opracowano ulotki, które zostały rozdane podczas apelu poświęconego m. in. wypalaniu traw. Dzieci roznosiły je w swoich miejscowościach po sklepach, rozwieszały na przystankach oraz miały one trafić do osób, których problem ten dotyczył. Podczas obchodów Pierwszego dnia wiosny przez Lipinki przeszła wesoła, hałaśliwa parada, podczas której pojawiły się również hasła przeciwko wypalaniu traw.

                     Któż inny byłby lepszy od nich, naszych uczniów, którzy swoją postawą starają się  powstrzymać tak naganne działania dla środowiska? Oni na pewno przekonają następnych.

             

            Uczestniczyliśmy w czyszczeniu budek lęgowych


                     Dzięki życzliwości leśniczego Leśnictwa Lipowa Góra, Pana Arkadiusza Dobek, mogliśmy wziąć udział w czyszczeniu budek lęgowych w lesie. Dzieci po raz pierwszy miały okazję uczestniczyć w tego rodzaju zajęciach, do których podeszli entuzjastycznie. Ich celem było zobaczenie w jaki sposób technicznie dokonuje się takiej pracy, jak również sprawdzenie ile budek było zasiedlonych przez ptaki oraz ewentualnie inne zwierzęta. Pan leśniczy zwrócił uwagę na właściwą konstrukcję budek lęgowych, nie tylko  wielkość lecz także możliwość ich otwarcia. Jest to bardzo ważne, ponieważ w resztkach z sezonu lęgowego rozwijają się różne drobnoustroje, którę mogą być niebezpieczne dla młodych piskląt. Dlatego tak ważne jest ich coroczne czyszczenie.

            Dowiedzieli się również jakie zwierzęta próbują dostać się do jaj i piskląt i jak ważne są właściwa wielkość otworu wlotowego, głębokość skrzynki oraz brak jakichkolwiek podpórek, które są tylko i wyłacznie ułatwieniem dla drapieżników.

            Na własne oczy zobaczyli rozkuty otwór wlotowy przez dzięcioły, które należą do grupy amatorów wiosennych zawartości budek lęgowych. Dowiedzieli się o innych możliwych mieszkańcach, jak szerszenie, czy myszy, ktore chętnie zasiedlają te miejsca.

            Zainteresowanie uczniów było bardzo duże, gdyż w ubiegłym roku sami wykonali kilkadziesiąt budek, a te znalazły swoje miejsce w lesie. Do opróżnionych budek wsypywały trociny, zamykali je i panowie wieszali je z powrotem na dzrewie.

                     Ptaki zajmują u nas bardzo ważne miejsce. Co roku prowadzimy akcję dokarmiania i liczenia. Z uwagi na ciepłą zimę nie ma na razie potrzeby dokarmiania, ale kiedy nadejdzie prawdziwa zima znów pomożemy naszym ptasim sprzymieżeńcom.

             

            Zajęcia przyrodnicze

             

                        Dodatkowe zajęcia przyrodnicze odbywają się w poniedziałek i środę dla klas IV i V. Ich celem jest rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych u naszych uczniów oraz poznanie bioróżnorodności. Sposób realizacji jest więc bardzo urozmaicony. Przeprowadzane są liczne doświadczenia ze światłem, wodą, prądem elektrycznym, magnetyzmem,  butanem czy choćby wybuch wulkanu. Założyliśmy wspólnie hodowlę pajęczaków i rybki akwariowej. Dzieci aktywnie uczestniczą w obowiązkowych pracach przy zwierzętach, ucząc się odpowiedzialności i systematyczności. Przygotowujemy się do przeprowadzenie zajęć w młodszych klasach na temat zdrowej żywności, które jednak zabiorą nam sporo czasu na odpowiednie przygotowanie i sprawne przeprowadzenie doświadczeń. Uczestniczymy w   zajęciach terenowych w lesie, grabiliśmy kasztanowce, liczyliśmy ptaki, za chwilę weźmiemy udział w Zimowym Ptakoliczeniu. Pomysłów i prac do przeprowadzenia jest dużo. Miejmy nadzieję, że energii i chęci wystarczy nam na wszystko. Zaangażowanie uczniów jest wyjątkowo budujące.

             

             

            Naprawiliśmy podsyp dla zwierzyny drobnej

             

                     Podsyp dla drobnej zwierzyny zbudowaliśmy przed czterema laty i niestety po tylu sezonach wymagał on gruntownej naprawy. Wspólnie z naszymi myśliwymi – leśnikami, Panami Arkiem Dobek i Kamilem Gąsiorowskim uczniowie klasy V  dokonali tego dzieła.

            Zdjęte zostało zniszczone pokrycie dachu, usunięte fragmenty roślin z samego podsypu, przekopany teren w jego wnętrzu oraz nałożone gałęzie świerkowe. Przycięto zawadzające, zbyt rozrośnięte gałęzie krzewów wokół oraz umocowano pokrycie dachu. Ponownie wzmocniono całą konstrukcję.

            Pan Arek jak zawsze służył radą i cennymi informacjami na temat zwierzyny drobnej oraz znaczenia takich obiektów.

                     Dla nas była to ważna sprawa, bowiem przez wszystkie te lata uczniowie sami przynosili karmę, głównie w postaci zbóż, które regularnie wykładaliśmy w czasie zimy. Jesteśmy zadowoleni z dobrze spełnionego obowiązku. Takie wyjścia dają możliwość nie tylko pomocy zwierzętom ale także dzięki nim dowiedzieliśmy się czegoś więcej. Dzieci wiedziały jak ważna jest kontynuacja raz rozpoczętej pomocy a przy okazji obserwowały ptaki, czy rozpoznawały znalezione tam tropy i ślady.

             

            Bocian uratowany!

                      Otrzymywaliśmy w szkole monity o zauważeniu bociana białego, który widywany jest na okolicznych polach i nie może latać. Zgłosiliśmy ten fakt do ornitologa, jednak trzeba go byłoby wcześniej złapać. Nikt z dorosłych nie podjął się tego zadania. Dopiero Dawid Goerke, uczeń klasy V, skutecznie poradził sobie z ptakiem. Udało mu się zagonić bociana do kojca dla psów. Chłopiec przez około pięć dni opiekował się nim. Łapał ryby, żaby, myszy, dzięki czemu jego podopieczny był w doskonałej kondycji.

            Okazało się, że niemożność latania spowodowana była połamaniem lotek, prawdopodobnie przez jakiegoś drapieżnika. Do dzisiaj już pióra odrosły, ptak lata i tylko co drugi dziń przylatuje do swojego opiekuna, żeby się najeść.

                     Postawa Dawida jest godna naśladowania. Wykazał się on bowiem pomysłowością, ale i niezwykłą odpowiedzialnością i na pewno uratował boćkowi życie, bo zimą nie miałby wielu szans na przetrwanie.

             

            Zebraliśmy żołędzie i kasztany

                      Nasza szkoła współpracuje z Kołem Łowieckim "Pełnia" w Łąkorzu. Od kilku lat zbieramy żołędzie i kasztany, które służą jako karma dla zwierząt.  Taką zbiórkę zorganizowaliśmy również w tym roku. Udało nam się zebrać ok. 150 kg. Niestety nie jest to najlepszy wynik, ale stowarzyszenie przy kościele w Lipinkach skupowało te dobra i niestety zrobiło nam konkurencję. Mimo wszystko cieszymy się z uzyskanego wyniku, bo tak naprawdę ważny jest cel i zaangażowanie dzieci w jakąś akcję.

             

            Koszulki podarowane szkole podczas obchodów Dnia Św. Huberta

                   Nasi uczniowie otrzymali zaproszenie na uroczyste obchody Dnia św. Huberta w Brodnicy. Jest to święto myśliwych i leśników, którzy jak tradycja każe, zjeżdżają się 3 listopada wraz ze swoimi rodzinami, by wspólnie świętować uroczyście i godnie.  Obchody rozpoczynają się mszą przy dżwiękach sygnałów łowieckich, z niezwykłą oprawą, którą zapewniają liczne poczty sztandarowe, wspaniała dekoracja oraz dary składane przed ołtarzem. Z wielką godnością wniesiono sarnę, bażanta, zająca oraz dzika, co zrobiło największe wrażenie na dzieciach. One po raz pierwszy z tak bliska mogły zobaczyć te zwierzęta. Dalsze obchody kontynuowano w restauracji u Bosmana. Tutaj myśliwi oraz zasłużeni dla łowiectwa goście, odbierali medale i odznaczenia.

            Przyszedł czas i na nas. Zostaliśmy poproszeni wraz z innymi przedstawicielami jeszcze trzech szkół, by otrzymać ufundowane koszulki. Miały one nadruki  szkoły, ołtarza św. Huberta, symbolu Porozumienia Kół Łowieckich "Kult św. Huberta" w Brodnicy oraz Banku Spółdzielczego w Brodnicy, jako sponsora. Koszulki te były formą docenienia nas przez myśliwych za wkład w działalność łowiecką w zakresie ochrony przyrody oraz odniesiony wcześniej sukces - otrzymanie tytułu laureata ogólnopolskiego konkursu "Ożywić pola - Rok kaczki", w którym zajęliśmy VIII miejsce!!!!! Inicjatorem udziału dzieci w uroczystościach oraz osobą, której zawdzięczamy ów prezent był prezes Porozumienia, Pan Kazimierz Kapuściński

            W dowód uznania za zaproszenie, dla podkreślenia swojego udziału w uroczystościach, podarowaliśmy wybranym myśliwym cztery sadzonki drzew. Pochodziły one z "Dębu Rzeczypospolitej", najważniejszego pomnika przyrody w regionie. Otrzymaliśmy je wcześniej od Nadleśnictwa Brodnica. Młode dęby jako symbol trwałości polskich lasów miały być formą propagowania programu "Święto Drzewa". Kapelan leśników i myśliwych otrzymał sadzonkę cisa. Gatunek ten w ramach programu restytucji cisa leśnicy na nowo wprowadzają do polskich lasów.

            Wspólna biesiada myśliwska zakończyła świętowanie.

             

             

            Ogólnopolska akcja grabienia liści kasztanowców.  

                        Po raz kolejny włączyliśmy się w akcję promowaną przez Kancelarię Prezydenta RP, Fundację Nasza Ziemia oraz Lasy Państwowe do udziału w ogólnopolskiej akcji grabienia liści kasztanowca. Jest ona częścią Programu „Pomóżmy kasztanowcom”. 

                     Od około 11 lat polskie kasztanowce borykają się ze szkodnikiem nie posiadającym u nas naturalnych wrogów - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Otóż w liściach kasztanowców zimują poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka  - małego motyla, który atakuje kasztanowce, zjadając ich liście. Jeżeli nie zgrabimy tych liści jesienią, na wiosnę owady wyjdą z nich na spotkanie z drzewem. 

            Jak co roku i my włączyliśmy się do akcji, by uchronić te piękne drzewa. Uczniowie z klas IV i V ofiarnie grabili liście, a wiosną założą opaski lepowe.

            Nasze starania dają widoczny efekt w postaci poprawy kondycji drzew objętych naszą opieką.

             

            Obserwacje ptaków – Europejskie Dni Ptaków

                     Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zorganizowało 5-6 października w całej Polsce rozpoznawanie i liczenie ptaków w ramach Europejskich Dni Ptaków.

                     Celem akcji była obserwacja ptaków w czasie ich jesiennej wędrówki przez kontynent europejski z terenów lęgowych na zimowiska i zbieranie danych z terenu Polski.

                     Wybraliśmy się na wycieczkę 5 października wyposażeni w lornetki oraz zaprosiliśmy na naszą wyprawę ornitologa z brodnickiej grupy OTOP, Pana Tomasza Królaka. Jego obecność była nieoceniona, gdyż ptaki były tak ruchliwe, że sami nie mielibyśmy szans na pewne oznaczenie poszczególnych gatunków. Pogoda nam dopisała. Zanotowaliśmy aż 21 gatunków ptaków, a policzyliśmy ich aż 307. Na pierwszym miejscu znalazła się sikorka bogatka (97), drugie zajął wróbel (49), trzecie szpak (47), a na czwartym miejscu uplasował się trznadel (37).

            Nasze dane wysłaliśmy do OTOP.

             

             

             

            2012/2013

            Zostaliśmy laureatami

            "Ożywić pola - Rok Kaczki"

             

                     Zajęliśmy 8 miejsce

            w Polsce!!!

                     W roku szkolnym 2012/2013 po raz trzeci wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Ożywić pola – Rok kaczki” organizowanym przez miesięcznik „Łowiec Polski”. Musieliśmy wykazać się pomysłowością i autentyczną pracą na rzecz środowiska oraz przeprowadzić mnóstwo zajęć na różnych przedmiotach z motywem kaczki. Wiele razy nasi uczniowie wychodzili w teren i to nie tylko na wycieczki ale również, by wykonać konkretne prace. (zbierali żołędzie, sadzili las, dokarmiali zwierzęta i ptaki zimą, dokarmiali zwierzynę drobną w podsypie oraz pielęgnowali  remizy śródpolne, sprzątaliśmy las, w ramach szkolnego konkursu uczniowie tworzyli przestrzenne sylwetki kaczki, które później pływały w zaaranżowanym oczku wodnym) Warto było się starać, gdyż to, co uczyniono dla środowiska jest dobrem samym w sobie, a na dodatek doceniono nas na forum ogólnopolskim. Zostaliśmy laureatami VII edycji tego programu, zajmując tak wspaniełe miejsce.

            Nasi uczniowie wzięli udział w uroczystej gali w Warszawie a transport zafundował nam Zarząd Okręgowy PZŁ w Toruniu.

            Szkoła otrzymała dwuokularowy mikroskop!

             

             

             

            Zajęcia pozalekcyjne

                             W ramach kółka ekologicznego uczniowie z klas IV-VI konstruowali latawce, kalejdoskopy, wyłapywacz dźwięków, przeprowadzali liczne doświadczenia z różnymi substancjami, uczyli się rozpoznawania ptaków zimujących w Polsce.

            Wszystkie te działania są sposobem na szersze spojrzenie na przyrodę, poznanie jej ogromnej różnorodności i zaciekawienie tzw. "zwykłymi rzeczami".

             

             

             

            Powiatowy konkurs wiedzy o leśnictwie i łowiectwie

            "Las bez tajemnic"

             

             

                      22 maja 2013 r. na ścieżce przyrodniczo - leśnej w Grabinach odbyła się VI edycja się powiatowego konkursu "Las bez tajemnic", w którym wzięło udział 14 szkół z powiatów nowomiejskiego i brodnickiego.  Jego organizatorzy to: Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach, Nadleśnictwa Jamy i Brodnica oraz Porozumienie Kół Łowieckich „Kult św. Huberta” w Brodnicy i ZO PZŁ w Toruniu. Do tego grona w charakterze obserwatora w tym roku dołączyło Nadleśnictwo Iława.

            Swoją obecnością zaszczycili nas liczni goście, m. in. starostowie, myśliwi, dyrektorzy parków krajobrazowych z różnych rejonów Polski, media.

             

            Każda szkoła przywoziła gotową pracę; na planszy, w postaci plakatu, należało przedstawić techniką malarską zagadnienia dotyczące roli ptaków w ochronie i zachowaniu lasów. Prace te stały się wspaniałym elementem wystroju „Jarzębinki”, w której odbywało się spotkanie. Następnie uczniowie indywidualnie pisali test, po czym rozpoznawali zdjęcia ptaków i przyporządkowywali je wg określonych kryteriów.

            Podczas prac komisji oceniającej poziom wiedzy uczestników, młodzież spotkała się z sokolnikami z Technikum Leśnego w Tucholi. Dzięki temu spotkaniu miała okazję poznać biologię ptaków drapieżnych występujących w Polsce oraz poznać tajniki pracy z ptakami łownymi w łowiectwie. Na spotkaniu zaprezentowano strój sokolnika i acesoria służące tresurze oraz zaprezentowano ptaki w pracy „w polu”. Można było je także dotknąć i potrzymać na rękawicy. Być może dzięki temu pokazowi Tuchola zdobyła nowych uczniów a sokolnicy nowych zapaleńców.

            Był to czas kiedy prezentowana była broń myśliwska, próbowano swoich możliwości sokolego oka podczas zawodów strzelniczych z wiatrówki, zaspakajano głód kiełbaskami i kaszankami z grila, grochówką oraz pysznym ciastem drożdżowym.

            W ostatecznym podsumowaniu wyłoniono następujących zwycięzców:

            I           miejsce  Szkoła Podstawowa w Łąkorzu

            II           -//-         Szkoła Podstawowa w Lipinkach

            III          -//-         Szkoła Podstawowa w Szwarcenowie

             

            Nagrody były wspaniałe i każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie.  Obdarowane zostały też szkoły i nauczyciele, co zawdzięczamy licznym sponsorom.

                     Ideą tego konkursu było przede wszystkim zarażenie młodzieży właściwą postawą wobec środowiska i ukazanie w tym znaczenia kultury leśnej i łowieckiej. Wszystkie dzieci wygrały; zdobyły wiedzę i nagrody. Wygraliśmy też my, organizatorzy; poza tym, że liczba uczestników jest budująca, ciągle rośnie zainteresowanie i ranga konkursu.

            Darczyńcy:

            Nadleśnictwa Brodnica, Jamy i Iława, Koła Łowieckie: „Pełnia” Łąkorz, „Hubert” przy NIK w Warszawie, „Klub Myśliwski Dziennikarzy” w Warszawie”, „Darz Bór” Jabłonowo, „Łabędź” Brodnica, „Szarak” Brodnica, „Szarak” Nowe Miasto Lubawskie, „Jarząbek” Brodnica, „Sokół” Świedziebnia, „Bażant” Nieżywięć, , „Pracowników MSZ” w Warszawie”, „Szron” Kurzętnik, „Osa” Toruń, Starostwa Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim i w Brodnicy, Urząd Miasta w Brodnicy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, „Vobro” w Brodnicy, Gospodarstwo Rolne Komorowo, Wytwórnia Opakowań Kartonowych w Brodnicy,  PZŁ  Zarząd Okręgowy w Toruniu, Panowie Zbigniew Socha, Jacek Piersa, Zdzisław Fiszer i Marek Hildebrandt.

            Dziękujemy!

             

            Zarazić jak najwcześniej

                             Grupa uzdolnionych uczniów z klas I-III uczęszcza na zajęcia przyrodnicze, by w ten sposób wzbogacić wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania. Każde spotkanie odkrywa przed nimi tajemnice otaczającego świata. Samodzielnie przygotowywali już preparaty, by później obserwować je pod mikroskopem. Wykonali liczne doświadczenia ze światłem, budowali obwody elektryczne, poznawali zagadnienia związane z elektrycznością, wcielali się w myśliwych, poznając tę grupę ludzi, poznawali i uczyli się rozpoznawać ptaki zimujące w Polsce, dokarmiali zwierzynę drobną w podsypie oraz ptaki. Są bardzo ciekawi i otwarci na wszystko co nowe. Oby tak dalej.

             

             

            Buda Burka

                            Nasi uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w projekcie "Buda Burka", którego celem było dostrzeżenie sytuacji psów w naszym najbliższym otoczeniu. Podzieleni na kilkuosobowe grupy monitorowali warunki życia psów. Zastanawiali się nad możliwościami udzielenia pomocy najbardziej potrzebującym. Opracowali ulotki, by w ten sposób nagłośnić sytuację naszych czworonogów, by i dorośli zwrócili większą uwagę na sposób traktowania tych zwierząt i spróbowali chociaż trochę poprawić ich warunki. Powstały świetne plakaty, które przez wiele dni eksponowane były na korytarzu szkoły.

            Tematowi psów poświęcona została gazetka ścienna, by zwrócić uwagę jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia, czego nie powinniśmy robić i jak wiele dobrego zawdzięczamy tym czworonogom.

            Odbyło się także spotkanie z weterynarzem nt. "Pies przyjaciel czy wróg?"

             

            Zimowe Ptakoliczenie

                            Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, której celem jest zanotowanie gatunków ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Ważne jest zanotowanie, ilu przedstawicieli danego gatunku odwiedza nasz karmnik, czy skwer przed blokiem. Liczenie prowadzi się przez jedną godzinę indywidualnie lub w gronie znajomych. Wyniki odnotowywane są na specjalnych formularzach, które przesyłane są do OTOP. Dzięki tej akcji możliwe jest zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie, czy zauważenie niepokojących zmian.

            Nasi uczniowie przygotowani zostali do Ptakoliczenia poprzez naukę rozpoznawania i poprawnego oznaczania ptaków zimujących w Polsce.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno Przedszkolny w Lipinkach
      • 564745607, kom. 690 985 607
      • Lipinki 7 13-334 Łąkorz Poland
      • Inspektorem Ochrony Danych w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Lipinkach jest Agnieszka Stawicka. Dane kontaktowe inspektora: inspektor@cbi24.pl
    • Logowanie