Aktualności
Wszystkiego najlepszego dla Kochanych Babć i Dziadków
Udanych Ferii 2026
Kochani nadeszła upragniona przerwa zimowa. Pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw
Bezpieczne ferie
19 stycznia 2026 roku w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczną się się ferie zimowe, a Państwowa Straż Pożarna po raz kolejny podejmuje działania w ramach kampanii „Bezpieczne Ferie”. Akcja, realizowana na terenie całego kraju, ma na celu zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych na temat zagrożeń związanych z zimowym wypoczynkiem.
Edukacja i profilaktyka dla dzieci i młodzieży
Strażacy organizują spotkania edukacyjne, podczas których dzieci i młodzież uczą się, jak bezpiecznie spędzać czas w okresie zimy. Szczególny nacisk kładziony jest na:
• Zasady bezpieczeństwa na zamarzniętych akwenach,
• Bezpieczeństwo w budynkach mieszkalnych w trakcie sezonu grzewczego,
• Pokazy ratownictwa wodnego i lodowego.
Sale edukacyjne w jednostkach PSP
W jednostkach organizacyjnych PSP istnieją salki edukacyjne. To miejsca, w których edukujemy najmłodszych z zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniego zachowania w sytuacji zagrożeń. Zajęcia mają charakter interaktywny, a szereg zagadnień pokazanych jest w odtworzonych do tego celu fragmentach mieszkania, domu czy najbliższego otoczenia.
Na stronie internetowej Komendy Głównej PSP znajduje się spis sal edukacyjnych, link poniżej:
https://www.gov.pl/web/kgpsp/wykaz-sal-edukacyjnych
Obecnie mamy do dyspozycji 137 salek edukacyjnych. Zachęcamy do zapisywania się na zajęcia.
Bezpieczeństwo obiektów zimowego wypoczynku
Strażacy prowadzą kontrole w miejscach przeznaczonych na zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży. Oceniają zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz stan techniczny obiektów, takich jak pensjonaty czy ośrodki wypoczynkowe. Wszystkie kontrole odbywają się w oparciu o dane z elektronicznej „Bazy wypoczynku” prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Głównym celem działań strażaków jest zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji oraz przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. Podczas kontroli weryfikowane są m.in.:
• stan techniczny urządzeń i instalacji użytkowych,
• wyposażenie w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
• warunków ewakuacji oraz zaopatrzenia obiektów w urządzenia gaśnicze i gaśnice,
• zaopatrzenia w wodę oraz stanu dróg pożarowych,
• przygotowanie personelu do prowadzenia działań ratowniczych.
Co roku strażacy realizują około 2 500 kontroli w 4 000 obiektach przeznaczonych do wypoczynku dzieci i młodzieży.
Odśnieżanie dachów
Strażacy przypominają właścicielom i zarządcom nieruchomości o obowiązku odśnieżania dachów i usuwania sopli lodowych, szczególnie w obiektach wielkopowierzchniowych, takich jak hale sportowe, magazyny czy centra handlowe.
Kampania „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa".
Podczas „Bezpiecznych Ferii” strażacy przypominają również o zagrożeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla oraz pożarami w budynkach mieszkalnych. W ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” zachęcają do instalacji czujników dymu i tlenku węgla w domach i obiektach wypoczynkowych.
„Bezpieczne Ferie 2026” to nie tylko działania kontrolne i edukacyjne, ale również przypomnienie o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Głównymi zagadnieniami działań edukacyjno-informacyjnych jest:
• Kontrola przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w obiektach wypoczynkowych.
• Zagrożenia związane z zamarzniętymi akwenami.
• Edukacja o zasadach pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania w przypadku pożaru czy wypadku.
Profilaktyka przeciwpożarowa i przeciwdziałanie zatruciom tlenkiem węgla.
Państwowa Straż Pożarna zaprasza do udziału w spotkaniach edukacyjnych oraz do śledzenia lokalnych działań w ramach kampanii. Bezpieczne ferie to przede wszystkim ferie odpowiedzialne - z troską o własne i cudze bezpieczeństwo.
Źródło: KG PSP
Serdecznie zapraszamy
Wesołych Świąt
Wyjazd na wycieczkę klas I-III do Kaczego Bagna - warsztaty
- 35
Wycieczka kl I-IV w ramach Programu Wyjście z Klasą. Wycieczka do Gdańska TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY na przedstawienie opowieść wigilijna.
- 30
Nasza szkoła otrzymała podziękowania od Pary Prezydenckiej 🇵🇱🤝 za udział w Narodowym Czytaniu poezji Jana Kochanowskiego 📜🌿.
Jasełka – „Narodziny Miłości i Nadziei”
- 21
Jasełka – „Narodziny Miłości i Nadziei”
Jak co roku naszej szkole przygotowano przepiękną inscenizację z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Piękna dekoracja, bardzo starannie przygotowane stroje w programie przyciągały uwagę oglądających.
Uroczystość rozpoczął ksiądz Maciej Górka, który przywitała społeczność szkolną oraz zaproszonych gości, a szczególnie rodziców i gości.
Występy w wykonaniu uczniów klas I-III i najmłodszych wprawiły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Uroczystość jasełkowa wprawiła widzów w magię świąt, widzowie byli oczarowani przedstawieniem. Uczniowie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia, jakim było przyjście na świat Zbawiciela. Ich wrażliwość, poczucie humoru wspaniale objawiły się w przedstawieniu.
Po części artystycznej Dyrektor szkoły – P. Ewelina Wasiak pochwaliła występ młodych artystów. Złożyła nauczycielom, uczniom, gościom życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Miłym akcentem dla uczniów na zakończenie uroczystości były paczki od Świętego Mikołaja.
Jesteście wspaniali 🥰🥰🥰
Jesteśmy wzruszeni ogromem Waszych serc💗💗💗 i zaangażowaniem w akcje. Dzięki Wam drodzy rodzice i uczniowie podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie otrzymali cudowne prezenty.
Jesteście wspaniali 🥰🥰🥰
"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Spektakl teatralny pt. "Przygody Misia Nanuka"
Małe Formy Teatralne „Miki”
Spektakl teatralny pt. "Przygody Misia Nanuka"
Przedstawienie wprowadziło młodych widzów w świat niezwykłych przygód gdzie radość, śmiech i przyjaźń odgrywają główną rolę.
Kiermasz Świąteczny i spotkanie ze Świętym Mikołajem
- 14
W czwartek 04.12.2025r w Naszej Szkole odbył się wspaniały Kiermasz Świąteczny i spotkanie ze Świętym Mikołajem
Wszyscy włożyli wiele pracy i serca w jego przygotowanie Rodzice bardzo się zaangażowali z czego ogromnie się cieszymy. Na kiermaszu można było zaopatrzyć się w przeróżne świąteczne dekoracje, upominki. Były też różne pyszne domowe ciasta. Wszystko było takie piękne, że aż szkoda było sprzedawać.
Wszystkim serdecznie z całego serca bardzo dziękujemy
Cały dochód zostanie przeznaczony na potrzeby dzieci.
Podziękowania kierujemy również do osób kupujących, którzy swoją hojnością wsparli Radę Rodziców. Składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia kiermaszu.
Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej Chłopców
Dnia 04.12.25r. w Zespole Szkoły Podstawowej w Szwarcenowie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej Chłopców.
Nasi uczniowie zajęli miejsce i jadą na kolejny etap.
Gratulacje i trzymamy
Spotkanie z Mikołajem🎅 i strojenie choinki🎄w Biskupcu
Dzień Świątecznych skarpetek/kapci
- 2
Wycieczka do Gopodarstwa Ekologicznego BioBabalscy
Zimowe zabawy
Zimowe zabawy na świeżym powietrzu, śnieg- nie mogliśmy tego nie wykorzystać. Klasy IV-VIII na wychowaniu fizycznym korzystały z pięknej śnieżnej pogody i bawiły się na śniegu. Bitwa śnieżkami, lepienie bałwanów i ogromna radość.
Andrzejki🧙🐈⬛
Andrzejki
Andrzejki są popularnym świętem obchodzonym 30 listopada. Dziś w naszej szkole odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Nie zabrakło zabawy we wróżenie i przepowiadanie sobie przyszłości. Zabawa Andrzejkowa to okazja do dobrej zabawy i wspólnego spędzenia
czasu w swoim gronie.
Wieczór filmowy🌛📽🎞
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to święto społeczne obchodzone corocznie 20 listopada. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu 7 listopada 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka.
Najważniejsze prawa przysługujące dzieciom
Prawo do życia i rozwoju
Prawo do ochrony przed wszelkimi formami nadużyć, przemocy, wykorzystywania oraz zaniedbywania.
Prawo do edukacji
Prawo do wolności wyrażania opinii i bycia wysłuchanym
Prawo do prywatności
Prawo do tożsamości
Prawo do ochrony zdrowia
Prawo do odpoczynku i czasu wolnego
Prawo do wychowania w rodzinie
Prawo do równości i ochrony przed dyskryminacją
Ochrona przed konfliktem zbrojnym
Prawo do szczególnej ochrony w sytuacjach
Wszystkie prawa zawarte w tej Konwencji przysługują dziecku do ukończenia 18 roku życia. Strażnikiem tych praw jest państwo, w którym dziecko żyje i które przyjęło Konwencję. Pod pojęciem państwa należy rozumieć rząd, władze lokalne, sędziów, policję, lekarzy, nauczycieli czy urzędników. W Polsce specjalną instytucją, która stoi na straży praw dziecka jest Rzecznik Praw Dziecka, którego rolą jest podejmowanie interwencji, kiedy te prawa są łamane.
Archiwum Aktualności