" KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE" - Umberto Eco
Rok szkolny 2023/2024
Dzień Głośnego Czytania
Kiermasz książek księgarni Tuliszków
Od października do grudnia w naszej bibliotece zorganizowany był kiermasz książek dla dzieci i młodzieży. Można było zakupić ciekawe pozycje do kolorowania, czytania, nauki i rozwiązywania różnych zadań.
Konkurs biblioteczny na fotografię "Zaczytani jesienią" dla klas I - VIII
Witam wszystkich po wakacjach.
Rozpoczęliśmy rok szkolny 2022-2023.
Życzę wszystkim dużo uśmiechu, radości i miłych chwil spędzonych w naszej szkole.
Zapraszam do naszej szkolnej biblioteki.
Dzień Głośnego Czytania
29 września w związku z Dniem Głośnego Czytania wszystkie klasy naszej szkoły podjęły zadanie głośnego czytania na wybranej lekcji.
Klasom 1 - 3 w tym dniu czytała Pani bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej z Biskupca.
Klasa IV czytała wiersze J. Tuwima "Spóźniony słowik" i Pawła Beręsewicza "Ciumkowe historie, w tym jedna smutna"
Klasa V czytała tekst Barbary Kosmowskiej i Grzegorza Kasdepke "Wielki wybuch, czyli K kontra K"
Klasa VI podczas lekcji religii czytała fragmenty Biblii.
Klasa VII podczas lekcji wychowawczej czytała tekst z książki „Z muchą na luzie, ćwiczymy buzię”.
Bardzo dziękuję nauczycielom i wychowawcom, którzy podjęli zadanie głośnego czytania.
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada przypadał Dzień Postaci z Bajek, ponieważ przypadał on w sobotę, to uczniowie klas 1 - 3 mieli zorganizowane zajęcia z tej okazji dopiero w poniedziałek 7 listopada. Uczniowie na tę okazję przygotowali przebrania związane z bajkowymi postaciami. Były piosenki, konkursy i zabawy, które przeniosły nas w świat pięknych i dziecięcych bajek.
Pasowanie uczniów klasy II na czytelnika
Witam po wakacjach
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022
Biblioteka szkolna zaprasza.
Klasy I - III z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Biskupcu
Już niedługo, bo 23 kwietnia obchodzimy -
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
I PRAW AUTORSKICH
Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO. Celem jest promocja czytelnictwa i edytorstwa, jak również upowszechnianie wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.
Dlaczego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki?
Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wymierne korzyści ludziom w każdym wieku. Kontakt ze słowem pisanym rozbudza wyobraźnię, stymuluje kreatywność i poszerza horyzonty. Osoby regularnie oddające się lekturze osiągają lepsze wyniki na wszystkich poziomach edukacji, a później mogą się poszczycić wyższym wynagrodzeniem w pracy. Wydawałoby się zatem, że książki nie potrzebują żadnej szczególnej reklamy… ani tym bardziej ochrony.
Rzeczywistość wygląda jednak nieco mniej optymistycznie. Coroczne raporty Biblioteki Narodowej wskazują na bardzo niewielkie zainteresowanie Polaków książkami innymi niż lektury czy podręczniki szkolne. Podobnie jest zresztą w wielu innych europejskich krajach, aczkolwiek okres pandemii zdołał w pewnym stopniu odwrócić ten trend. Widać to choćby na przykładzie Francji, gdzie branża wydawnicza odnotowała w roku 2020 dość wyraźny wzrost obrotów.
Niepewna przyszłość słowa drukowanego sprawia, że święto książki jest inicjatywą niezwykle potrzebną. Stanowi bowiem jeszcze jedną metodę na promowanie czytelnictwa w przestrzeni publicznej. Pozytywny wizerunek lektury powinien docierać zwłaszcza do świadomości najmłodszych odbiorców, bo to oni zadecydują o przyszłości autorów i całego rynku.
Nie zapominajmy przy tym, że pełna nazwa omawianego święta brzmi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ten drugi człon coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, w miarę rosnącej liczby przejawów piractwa internetowego. Wsparcie dla legalnych źródeł kultury (połączone z dbaniem o interes autorów) jest więc zadaniem tak samo istotnym, jak promocja czytelnictwa jako takiego. Ma temu służyć właśnie Światowy Dzień Książki.
Na przełomie lutego i marca 2022r. w bibliotece odbyły się dwa konkursy promujące czytelnictwo. Jeden dla klas młodszych, a drugi dla klas starszych.
Konkurs literacki dla klas I - III - rymowanka lub wiersz o książce.
W tym konkursie udział wzięło tylko pięcioro uczniów: z klasy I - Łucja Jabłońska, z klasy II Wojciech Adamczyk, z klasy III - Maja Małkiewicz, Weronika Grunberg i Róża Szewczyk.
Jury wyłoniło 3 prace:
I miejsce - Maja Małkiewicz
II miejsce - Wojciech Adamczyk
III miejsce - Łucja Jabłońska
Poniżej można przeczytać nagrodzone wiersze:
Maja Małkiewicz
"W bibliotece książek wiele, to są moi przyjaciele.
Gdy je dzisiaj czytamy, to się zachwycamy.
Z książek czerpię moją wiedzę, dlatego w bibliotece często siedzę.
Każdy jest w bibliotece jest mile widziany, serdecznie uśmiechem przez naszą panią witany.
W książkach wiele mądrych rzeczy znajdziemy.
Z bohaterami bajek ciekawe przygody przeżyjemy".
Wojciech Adamczyk "Książka"
Książka to mój przyjaciel
Rozśmieszy, czasem rozpłacze.
Mądra jest jak sowa
O wszystkim opowiedzieć gotowa.
Podróże wielkie z nią odbywam,
I dzikie zwierzęta poznaję.
O właśnie biegnie jeden taki,
Wielki tygrys łaciaty.
Uciekam co sił w nogach,
Zaraz znajdę się w jego zębiskach.
Szybko zamykam książkę...
Uff, na szczęście to tylko
Moja wyobraźnia.
Łucja Jabłońska
Moja książka jest różowa,
Na okładce wielka krowa.
Pierwsza strona kolorowa
Druga strona piękna mowa.
Lubię czytać pod pierzynką
I zajadać bułkę z szynką.
Oczy czasem przymrużone,
Ale co z tego, kiedy zadowolone.
Mój bohater zawsze hardy,
Pokonuje wszystkich, bo jest twardy.
Lubię czytać, bo to zdrowe,
Pani Małgosia też ci to powie.
Bardzo dziękuję uczniom klas I-III za udział w konkursie.
Konkurs dla klas IV - VIII
„Ja i moja książka – czyli selfie z książką”
Julian Lesiński klasa IV - miejsce I
Zuzanna Jabłońska - miejsce I
Karolina Główczewska - miejsce I
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy dbają o naszą szkołę.
KONKURSY BIBLIOTECZNE
Dzieci z przedszkola i zerówki zostały nagrodzone podczas apelu za udział w konkursie bibliotecznym. Wszystkim dziękujemy i gratulujemy.
List do rodziców „Książka moim przyjacielem”
Szanowni Państwo!
Wasze dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej. Na ogół mogą samodzielnie korzystać z jej zbiorów. W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek, co oznacza, że każde dziecko, już od najmłodszych klas może przyjść do biblioteki samo, podejść do półki i samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc nauczyciela - bibliotekarza. Zwracam się do Państwa z prośbą o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
W październiku nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie silnej motywacji do lektury, uczynienie lektury książki zajęciem atrakcyjnym i przyciągającym w taki sposób, aby książka zaspokajała różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne jak i emocjonalne. Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że wychowanie do lektury nie należy wyłącznie do zadań szkoły. Wymaga ono powszechnego zainteresowania. Musi się odwoływać również do zaangażowania rodziców i różnych pozaszkolnych instytucji oświatowych.
W ramach programu zakupiliśmy sporą ilość nowych, ciekawych tytułów lektur dla dzieci i młodzieży, po które warto sięgnąć. Dlatego zachęcam do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!
Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze. Chce, aby dobrze się rozwijało, nie miało problemów w przedszkolu, szkole, a na swojej drodze spotykało samych życzliwych ludzi. Aby tak się stało wcale nie trzeba stosować nowoczesnych metod lansowanych w wielu podręcznikach dla rodziców – trzeba skorzystać z najprostszego sposobu wpływającego na osobowość dziecka – należy zachęcić dziecko do czytania książek. Wiele dorosłych ludzi choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasze dzieci znajdą wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.
Joanna Papuzińska w książce „Czytania domowe” podkreśla rolę domu w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach.
Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc, i to nie tylko z tym dzieckiem maleńkim, jestem pewna, że szósto, siódmo czy ósmoklasista, też chętnie posłucha książki czytanej przez mamę lub tatę, a dobrze czytający pierwszoklasista chętnie pochwali się przed rodzicami swoimi umiejętnościami. Można więc słuchać wykonując jednocześnie swoje czynności domowe. 15 – 20 minut dziennie wspólnego czytania w zupełności wystarczy. Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji…. i nic nie kosztuje. Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność i dzieciom i dorosłym. Liczę na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzę cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.
Warto czytać książki:
- Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami
a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa. - Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: Czy wiesz, co wydarzyło się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
- Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
- Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
- Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
W dziecięcym życiu są momenty, które dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem, jest niezastąpiona. - Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
- Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami
i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale
w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie
z nim poradzić.
Rady dla rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały:
1. Rozmawiaj z dzieckiem.
2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma Ci do powiedzenia.
3. Kup dziecku czasopismo przeznaczone dla jego wieku.
4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.
7. Rozwiązuj z dzieckiem krzyżówki, rebusy, zagadki.
8. Zorganizujcie wspólnie z dzieckiem jego własną biblioteczkę.
9. Czytaj dziecku przynajmniej przez 10 minut dziennie np. głośno na dobranoc.
10. Czytaj sam – czytanie jest zaraźliwe, a dobry przykład działa bardziej niż słowa – „Słowa uczą – przykłady pociągają”.
11. Komiksy, audiobooki i książki dostępne na stronach Internetowych to również książki ( tylko w innej formie).
W bibliotece trwa kiermasz książek zapraszamy!
Dzień Postaci z Bajek
Dnia 05 listopada szkolna biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci z przedszkola, zerówki i klas I -III w ramach obchodów Dnia Postaci z Bajek.
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny
2020/2021
Wszystkim uczniom życzę samych radosnych i owocnych dni spędzonych w naszej szkole.
Biblioteka szkolna zaprasza!!!
Wyniki konkursu biblioteki szkolnej dla przedszkola i zerówki
Temat pracy plastycznej:
Postać ulubionego bohatera z książki.
Komisja wytypowała następujące miejsca:
I miejsce - Łucja Jabłońska klasa 0b
II miejsce - Amelia Czajka klasa 0a
III miejsce - Natasza Rudus klasa 0b
Pozostali uczniowie którzy wzięli udział w konkursie to:
Adam Grudzień
Paulina Mercholc
Wszystkim dzieciom bardzo dziękuję za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie prac.
W albumie znajduje się galeria prac konkursowych.
Wyniki konkursu bibliotecznego dla klas I - III
Temat pracy: Okładka ulubionej książki
Komisja wytypowała następujące miejsca:
I miejsce - Błażej Zgierski klasa II
II miejsce - Hubert Grudzień klasa III
III miejsce - Aleksandra Milewska klasa I
Pozostali uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie to:
Kasa I: Zofia Wiśniewska, Hubert Gniciński, Oliwia Kużaj, Miłosz Knozowski
Klasa II: Weronika Grunberg, Weronika Laskowska, Maja Małkiewicz,
Joanna Wójtewicz, Szymon Szulc, Zofia Rzemińska
Klasa III: Adrian Perlik, Franciszek Jabłoński, Miłosz Gackowski, Julian Lesiński
Wszystkim uczniom bardzo dziękuję za zaangażowanie poświęcony czas na wykonanie pracy i zamiłowanie do książek.
W albumie fotograficznym na naszej stronie znajdziecie galerię z wszystkimi pracami konkursowymi.
Jeszcze raz dziękuję i zapraszam do kolejnych konkursów.
Kochane dzieci pamiętajcie już niebawem ważne ŚWIĘTO
Przytulcie swoje misie, małe i duże i szepnijcie im do uszka jakieś miłe słówko.
Pierwsza wizyta uczniów klasy I w bibliotece
Klasa I w dniu 3 listopada otrzyła w bibliotece szkolnej upominki w postaci Wyprawki Czytelniczej - książka "Pierwsze abecadło", broszura i kreatywny alfabet - plakat z literami do wycięcia.
Upominki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Upragnione WAKACJE 2020!!!
Nowe linki - biblioteka zdalnie
Uwaga ważna informacja 03. 06 to Dzień Dobrej Oceny - czy masz okazję jeszcze zdobyć dobrą ocenę?
01.06 to najważniejszy dzień dla wszystkich dzieci Dzień Dziecka
Drogie dzieci w tym wyjątkowym dniu życzę Wam wiele radości, uśmiechu, dziecięcej wyobraźni, spontaniczności, szczerości i wszystkiego co dla Was najlepsze.
8 - 15 maja - Tydzień Bibliotek
Pamiętajmy! - 15 maja
Międzynarodowy Dziń Rodziny
https://view.genial.ly/5ead4bdbeacf4c0d67169c2b/interactive-image-tydzien-bibliotek?fbclid=IwAR1kJ80cUK4Oo06TK74QpHJnsb9Qa0me9mvTBlyXEt0hVl6_zPWhUJr6xe0 - Zasmakuj w bibliotece
https://view.genial.ly/5eb3c7444a7fce0d5029ee90/interactive-image-zawod-bibliotekarz?fbclid=IwAR3R_ZTo8M-2of5K0ByZCIUNGQdBDad_rpb2EeCx1eyE_8I5dUrYPvuQKDQ - Miłość do książek - zawód bibliotekarza
https://view.genial.ly/5e99fe34206ade0e19048d0e/learning-experience-challenges-kto-to-powiedzial?fbclid=IwAR1Yfeppm8U858btZtJqkj6k3srGYuL9ttFJ28Q3WFejwhv6_lauSotnGkA - Kto to powiedział? Sprawdź swoją wiedzę!
https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-trzesiportek.html - Bajki do czytania
https://www.youtube.com/watch?v=0ZE2gnkkhB8&fbclid=IwAR07kGrd8lCm_9yTk-_5ipz0H0Hxc5LGr2KfeFeL_7nnZ76U9QxVYKCDi30 - „Asiunia”, Joanna Papuzińska [AUDIOBOOK czyta Agata Kulesza]
https://postaci.gwo.pl/?fbclid=IwAR1dAQ4-DlLn2Yo9NZxeYc7YYHViBB0IqfcYxm1Jza8cc3KQynZvkRDPijM#/ - Postaci i wydarzenia. Ciekawe gry z historii.
https://miastodzieci.pl/czytelnia/wirtualne-przejazdzki-pociagami-z-calego-swiata/?fbclid=IwAR0nJ-f77dyG4Kz0DmPnAU9intH6JyrfddM2eakfpvV8rkK-zMh3qgkqoUE - Wirtualne przejażdżki pociągami z całego świata
kruger-karolcia.pdf - Maria Kruger "Karolcia" tekst lektury PDF
Pamiętajcie!
23. 04. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Ciekawe zadania z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich polecam wszystkim uczniom link do strony związanej z tym tematem. Dla młodszych linki z filmikami o książce. Miłej lektury!!!
https://www.gandalf.com.pl/blog/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/
https://www.youtube.com/watch?v=oiJVvPaB3DI - Prezentacja na Światowy Dzień Książki
https://www.youtube.com/watch?v=5dHmwZRQ0FI - Jak powstaje książka?
Drodzy uczniowie polecam serdecznie link do filmowych ekranizacji lektur szkolnych:
15 kwietnia Światowy Dzień Sztuki
Dla zainteresowanych polecam link poniżej z ciekawymi zadaniami.
Biblioteka zdalnie
Pragnąc wspomóc naszych uczniów w tym trudnym czasie przygotowałam linki z propozycjami czytelniczo-medialnymi, które to mogą umilić czas w domu, a także rozwijać wiedzę i zainteresowania. Wszystkim uczniom życzę zdrowia i pogody ducha. Bibliotekarz:
1. https://www.facebook.com/events/3045286602203838/ - Śpiąca królewna online, bezpłatnie! | #zostańwdomu
2. https://czasdzieci.pl/czytanki/id,81f8-hans_christian_andersen.html - Dziecię elfów
3. https://miastodzieci.pl/bajki/balagan-w-plecaku-i-jego-skutki/ - Bałagan w plecaku i jego skutki
4. https://bajki-zasypianki.pl/dentysta-dzieci - Benio u dentysty
5. https://wolnelektury.pl/ - Wolne lektury
6. https://www.legimi.pl/ebooki/dla-dzieci-i-mlodziezy,g221/
9.https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909 - lektury na ekranie
10. http://biblioteka.kijowski.pl/andersen%20christian%20hans/basnie.pdf - HANS CHRISTIAN ANDERSEN BAŚNIE
11. https://kukulturze.pl/wirtualne-spacery-po-polskich-muzeach/ - Wirtualne spacery po polskich muzeach
12. https://www.gov.pl/web/edukacja/elektroniczne-wersje-podrecznikow-i-materialow-dydaktycznych?fbclid=IwAR3FQqzriV-GWNEQMqQMMF4qDjE1Qfo_WQEfk8eLkwwseBMV-lD6MnRRr00 - Bezpłatne podręczniki w wersji elektronicznej
13. https://www.nowaera.pl/naukazdalna - Nauka zdalna z Nową Erą
15. http://orsza.pl/images-media/wszystko-o-szkole/I-03-lektury/tuwim-wiersze-dla-dzieci.pdf
16. https://pl-static.z-dn.net/files/d9b/6d097397cee57b8e8825fb5bd9668dc0.pdf - ROMAN PISARSKI O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ
17. http://polish-culture.com/wp-content/uploads/2013/08/Zaczarowana-Zagroda.pdf - Zaczarowana zagroda
18. https://www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/Rany%20Julek%20str%201-13.pdf - Agnieszka Fraczek - "Rany Julek!" - O tym, jak Julian Tuwim zostal poetą
19. https://www.sydneynorthshorepolishsaturdayschool.org/uploads/1/1/9/5/11954357/wojtek.pdf - Łukasz Wierzbicki DZIADEK I NIEDŹWIADEK HISTORIA PRAWDZIWA
20. http://audio-bajki.pl/bajki-klasyczne/item/85-calineczka1- V - Calineczka MP3
21. https://lektury.gov.pl/lektura/balladyna - Balladyna Juliusz Słowacki
22. https://lektury.gov.pl/lektura/dziady - "Dziady" Adam Mickiewicz
23. https://lektury.gov.pl/lektura/krol-macius-pierwszy - Król Maciuś Pierwszy Janusz Korczak
24. https://lektury.gov.pl/lektura/latarnik - Latarnik Henryk Sienkiewicz
25. https://lektury.gov.pl/lektura/pan-tadeusz-czyli-ostatni-zajazd-na-litwie - Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie Adam Mickiewicz
Życzę miłej lektury.
Rok szkolny 2019/2020
Wyniki konkursów
Drodzy uczniowie przedstawiamy wyniki konkursów bibliotecznych.
Grupa najmłodsza, tj. przedszkole i zerówka:
I miejsce Błażej Bekert klasa 0
II miejsce Kamila Zawadzka - przedszkole
III miejsce - Miłosz klasa 0
Grupa klas I - III
I miejsce - Julian Lesiński klasa 2
II miejsce - Franciszek Jabłoński klasa 2
III miejsce - Zofia Rzemińska klasa 1
Grupa klas IV - VIII
I miejsce - Dorota Niczyporuk klasa V
II miejsce - Patryk Silkowski klasa VI
Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach bardzo dziękuję za zaangażowanie i wkład pracy, szczególnie uczniowie zerówki, gdyż ich prace były wyjątkowo piękne, staranne i pomysłowe i w tej grupie wpłynęło aż 9 prac. Bardzo dziękuję dzieciom, pani wychowawczyni i rodzicom.
W klasach I - III także bardzo dużo dzieci wzięło udział w konkursie na zakładkę do książki, to bardzo miłe, że chcecie rozwijać swoje zainteresowania.
Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękuję za pracę, gratuluję zwycięzcom i zachęcam do brania udziału w kolejnych konkursach.
Konkursy:
- dla uczniów klas IV - VIII
Na plakat promujący modę na czytanie
Biblioteka_szkolna_oglasza_konkurs_dla_klas_IV.docx
- dla uczniów klas I - III
Pt. „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą!”
- dla przedszkola i zerówki
Pt. „Czytam z mamą, czytam z tatą!”
Biblioteka_szkolna_oglasza_konkurs.docx
Prace konkursowe z wszystkich grup wiekowych składamy w bibliotece szkolnej do końca lutego. Szczegóły o konkursach pod podanymi wyżej linkami z załącznikami.
Serdecznie zapraszam do aktywnego udziału w konkursach. Nagrody czekają.
"Kolejna lekcja biblioteczna"
5 grudnia 2019r. odbyła się kolejna lekcja biblioteczna tym razem z klasą IV i V.
Tematem lekcji klasy IV było jak poprawnie korzystać ze słowników i encyklopedii.
Temat lekcji z klasą V brzmiał: „Od kamienia do kodeksu, czyli historia książki.”
Dzieci uczyły się korzystania z słowników i encyklopedii co sprawiło im dużo śmiechu i zabawy – co widać na zdjęciach.
"Lekcja biblioteczna"
4 grudnia 2019r. odbyły się lekcje biblioteczne z 1 i 8 klasą.
Temat lekcji z klasą 8 mówił o nowoczesnych sposobach czytania książek: używania e-booków i korzystanie z I-buk Libra. Temat lekcji z klasą 1 mówił o częściach biblioteki, o czytelni, wypożyczalni i jej wyposażeniu.
Na samym końcu lekcji był czas integracji starszej klasy z młodszą i wszyscy uczniowie bawili się w "studnie".
27 listopada odbyło się uroczyste pasowanie klasy 2
na czytelników naszej szkolnej biblioteki.
Klasa 1 i 3 przygotowała na tą okazje bardzo ciekawe przedstawienie.
Na koniec Pani Dyrektor wręczyła nowym czytelnikom dyplomy i książki
naszego patrona - Juliana Tuwima.
Biblioteka zorganizowała dla klas 1-3 zajęcia z okazji "Dnia Pluszowego Misia".
Dzieci przyniosły ze sobą do szkoły swoje ulubione misie, dowiedziały się jak się tworzy pluszowego misia i skąd się one wzięły na świecie.
Nie zabrakło również konkursów, piosenek i zabaw!
"Odwiedziny 4 klasy"
Gościliśmy dzisiaj uczniów z 4 klasy,
którym pokazaliśmy, jak wygląda karta katalogowa.
5 LISTOPADA 2019 OBCHODZILIŚMY ŚWIATOWY DZIEŃ BAJEK.
NASZYMI GOŚĆMI BYŁY PRZEDSZKOLAKI, ZERÓWIACZKI I KLASY: 1,2,3.
JAK WIDAĆ NA ZAŁĄCZONYCH ZDJĘCIACH ZABAWA BYŁA PRZEDNIA!
DZIECI SIĘ PRZEBRAŁY ZA SWOJĄ ULUBIONĄ POSTAĆ Z BAJKI, NASTĘPNIE ŚWIETNIE SIĘ BAWIŁY.
DOSTALIŚMY NOWĄ DOSTAWĘ KSIĄŻEK NA KIERMASZ!
ZAPRASZAMY DO ZAKUPU!
ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE!
Gościliśmy dzisiaj przedszkolaków i oprowadzaliśmy ich po bibliotece.
Dzieci dowiedziały się co można robić w bibliotece, jak się zachowywać i jak szanować książki.
TAKICH SUPER GOŚCI BIBLIOTEKA MOŻE MIEĆ ZAWSZE!
! WAŻNE !
BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA KIERMASZ KSIĄŻKI!
OD DNIA 7.10.2019r. W BIBLIOTECE MOZNA ZAKUPIĆ KSIĄŻKI. TEMATYKA ICH JEST RÓŻNORODNA - KOLOROWANKI, OPOWIADANIA, PRZEPISY KULINARNE.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY I ZACHĘCAMY DO KUPOWANIA!
Rok szkolny 2018/2019
MIKOŁAJKOWE ZABAWY !!!
Kolejny raz biblioteka odwiedziła sympatycznych zerówkowiczów.
Poczytaliśmy, porozmawialiśmy o postaciach z bajki,
a na koniec każdy uczeń otrzymał obrazek do pokolorowania.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA
NA
KIERMASZ KSIĄŻKI
Kolejne czytanie bajek u przedszkolaków.
Spotkanie pełne wrażeń i zainteresowania maluchów.
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI:
PONIEDZIAŁEK 13.00. - 17.00.
WTOREK 11.00. - 15.00.
ŚRODA 12.00. - 15.00.
CZWARTEK 13.00. - 17.00.
PIĄTEK 7.45. - 9.45.
BIBLIOTEKA WITA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019!
Rozpoczęliśmy od odwiedzin u sympatycznych zerówkowiczów. Poczytaliśmy o przygodach Reksia i porozmawialiśmy o naszych domowych zwierzątkach.
W środę 11.04.2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Juliana Tuwima w Lipinkach
oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łąkorzu, odwiedzili bibliotekę w Rumi.
( najpiekniejszą bibliotekę Swiata w roku 2016 )
Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
BIBLIOTEKA SZKOLNA,
PRZYPOMINA O WYCIECZCE DO RUMI,
W ŚRODĘ - 11.04.2018 R.
ZBÓRKA PRZED BUDYNKIEM SZKOLNYM O GODZ. 6.40.
SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ W KLASIE DRUGIEJ !!!
Odwiedziliśmy drugoklasistów, aby posłuchać o przeczytanej przez nich książce.
Uczniowie w kilku zdaniach zachęcali do wybrania właśnie "TEJ" książki. Biblioteka była pod ogromnym wrażeniem !
GŁOŚNE CZYTANIE W ZERÓWCE !!!
Kolejne sympatyczne odwiedziny w zerówce.
Czytaliśmy, opowiadaliśmy i zaprzyjażnialiśmy się z książką.
WALENTYNKI W BIBLIOTECE
ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU I ZERÓWCE !
Kolejny raz biblioteka miała przyjemność czytać bajki maluszkom
i najmłodszym uczniom naszej szkoły.
Dzieci świetnie odnajdują się w świecie bajek i zadziwiają ogromną spostrzegawczością.
Dziękuję i do następnego spotkania !!!
SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ W KLASIE TRZECIEJ!!!
Spotkanie z książką w klasie trzeciej odbyło się w wyjątkowym dniu, bo 6 grudnia - Mikołajki.
Każdy uczeń przygotował streszczenie książki, którą przeczytał. Wszyscy bardzo ciekawie zachęcali do przeczytania wybranej przez nich książki.
Biblioteka liczy na kolejne spotkania.
POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO !!!
Kontynując nasze głośne czytanie przez rodziców, spotkaliśmy się z klasą pierwszą i drugą.
W klasie pierwszej opowiadaliśmy o Krakowie, a w drugiej o Poznaniu.
Uczniowie poznali zabytki obu miast, ciekawe miejsca do zobaczenia oraz dowiedzieli się o wielu nieznanych tajemnicach Krakowa i Poznania.
SESJA ZDJĘCIOWA Z MISIEM !!!
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Biblioteka zorganizowała wyjątkową sesję, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły, a towarzyszyły im ukochane misie.
Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy również z zerówką. Czytaliśmy bajki o misiach, odgadywaliśmy imiona misiów, opowiadaliśmy historię powstania święta misia.
KIERMASZ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE
Biblioteka zaprasza na Kiermasz Książki.
Zapraszamy uczniów, nauczycieli, rodziców, dziadków.
Oferta książkowa jest bardzo interesująca i zachęca pięknymi, kolorowymi okładkami.
PRZYGODY KAMILKI - GŁOŚNE CZYTANIE W ZERÓWCE
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Biblioteka miała przyjemność gościć uczniów klasy drugiej z wychowawcą,
Panią Karoliną Ptaszyńską.
Gościliśmy również Panią Dyrektor Jolantę Szymecką, która dokonała pasowania na czytelnika.
Dla świeżo upieczonych czytelników przygotowaliśmy wiele prezentów.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom.
Biblioteka rozpoczęła cykl comiesięcznych spotkań
" Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato".
Skupiamy się na największych miastach Polski, ich zabytkach oraz legendach związanych z omawianym miastem. Chcemy włączyć w projekt rodziców naszych uczniów.
Rozpoczęliśmy od najmłodszych, czyli zerówkowiczów.
Z wielką przyjemnością i ciekawością posłuchaliśmy Pani Lucyny Jabłońskiej, która przeczytała legendę o Warszawskiej Syrence. Uczniowie dowiedzieli się gdzie na mapie położona jest Warszawa oraz jakie są jej najważniejsze zabytki.
Spotykamy się za miesiąc z uczniami klasy pierwszej.
Do zobaczenia!!!
CZYTANIE BAJEK O KAJTUSIU W ZERÓWCE !
CZYTANIE BAJEK W PRZEDSZKOLU !
Biblioteka odwiedziła wesołych przedszkolaczków.
Maluchy wysłuchały bajek o Kubusiu Puchatku, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami.
GŁOŚNE CZYTANIE BAJEK !
Po przerwie wakacyjnej powracamy do "Głośnego Czytania Bajek". Zerówkowicze wysłuchali bajek o Kubusiu Puchatku z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem.
BIBLIOTEKA SZKOLNA
WITA CZYTELNIKÓW
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI:
PONIEDZIAŁEK 11.00. - 14.30.
WTOREK 10.45. - 12.15.
ŚRODA 7.45. - 14.45.
CZWARTEK 7.45. - 14.15.
PIĄTEK 11.00. - 14.00.
BIBLIOTEKA SZKOLNA
ZAPRASZA
PO ODBIÓR PODRĘCZNIKÓW
W DNIU 31.08.2017r.(CZWARTEK)
W GODZ. 9.00 - 15.00.
DZIEŃ DZIECKA
Biblioteka Szkolna chętnie włącza się we wszystkie imprezy szkolne.
Tym razem stworzyliśmy kącik makijażu, który cieszył się dużą popularnością. Pomalowaliśmy wszystkich zainteresowanych, czego dowodem jest makijaż
Pana Piotra Szylakowskiego, nauczyciela Języka angielskiego.
Biblioteka Szkolna dołączyła do akcji sadzenia kwiatków
i stworzenia kolorowego miejsca na terenie szkoły.
Dziękuję dziewczynki za pomoc!!!
WYJĄTKOWY DZIEŃ DLA BIBLIOTEKI
Biblioteka Szkolna w dniu swojego święta, odwiedziła swoich wyjątkowych czytelników.
Tym razem tematatem rozmowy była książka, jej budowa, wygląd i rodzaje książek.
Przedszkolaczki wykazały się dużą wiedzą o książce i dbaniu o nią.
Wizyta w Przedszkolu jest zawsze dla Biblioteki Szkolnej wielką radością.
8 MAJA - DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja.
BIBLIOTEKARZ - to najpiękniejszy zawód świata.
Osoby wykonujące ten zawód,
to pozytywnie zakręceni pasjonaci, kochający marzenia, świat fantazji, ale ponad wszystko swoich cudownych czytelników.
A zatem KOCHANI BIBLIOTEKARZE - spełniajcie się w swojej wyjątkowej pracy, uczcie kochać książki i zarażajcie swoją pasją i miłością do nich starszych i młodszych ,
bo dzięki Wam Świat staję się bardziej kolorowy.
KIERMASZ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Zakończył się Wiosenny Kiermasz Książki w Bibliotece Szkolnej. Zainteresowanie rodziców, dziadków i uczniów było ogromne,
co zaowocowało sprzedażą dużej ilości książek.
Biblioteka Szkolna bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kiermaszu.
Liczymy na Was jesienią, na kolejnym Kiermaszu Książki.
SESJA ZDJĘCIOWA Z KSIĄŻKĄ W BIBLIOTECE
Środa (26 kwietnia) była szalonym dniem dla Biblioteki Szkolnej. Tego dnia odbyła się wyjątkowa sesja z uczniami i książką w roli głównej. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Przyjemność z sesji mieli nie tylko uczniowie, ale również Biblioteka Szkolna, która pełniła rolę studia fotograficznego.
Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z możliwości fajnej zabawy w Bibliotece Szkolnej.
GŁOŚNE CZYTANIE W PRZEDSZKOLU
Z wielką przyjemnością Biblioteka Szkolna odwiedziła przedszkolaków. Maluszki z dużym zaangażowaniem kolorowały jajka wiekanocne oraz słuchały opowiadania o Świętach Wielkanocnych.
Biblioteka serdecznie pozdrawia swoich najmłodszych czytelników.
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZACHĘCA WSZYSTKIE DZIECI DO WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK.
OGŁOSZONY ZOSTAŁ KONKURS NA NAJAKTYWNIEJSZEGO CZYTELNIKA, KTÓRY ROZTRZYGNIĘTY ZOSTANIE W CZERWCU.
A ZATEM UCZNIOWIE - BIBLIOTEKA CZEKA NA WAS
KIERMASZ KSIĄŻKI
Trwa Kiermasz Książki w Szkole Podstawowej w Lipinkach, który prowadzi Biblioteka Szkolna. Kiermasz cieszy się ogromnym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodszych uczniów.
Zbliżają się Święta Wielkanocne, zatem zachęcamy rodziców
i dziadków do skorzystania z naszej oferty.
ZAPRASZAMY !!!
WIOSNA
Wiosna zawitała również do Biblioteki Szkolnej. Dzień był wyjątkowy, pełen uśmiechów i radości dzieci. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w marszu na powitanie wiosny.
Wiosno, czekaliśmy na Ciebie cały rok !!!
GŁOŚNE CZYTANIE W PRZEDSZKOLU
Kolejny raz Biblioteka Szkolna odwiedziła przedszkolaków. Dzieci przyjęły nas z wielką radością. Po przeczytaniu bajek o samolotach i urodzinach Julki, maluszki z wielkim zaangażowaniem kolorowały przygotowane przez bibliotekę kolorowanki z postaciami z bajek.
Do zobaczenia wkrótce maluszki
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
" PROMUJĘ ZDROWIE "
9 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Biskupcu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski "Promuję zdrowie", którego organizatorami były Biblioteki Szkolne z Biskupca, Lipinek i Łąkorza.
Szkołę Podstawową z Lipinek reprezentowała pięcioosobowa grupa uczniów. Wszyscy spisali się na medal, a w szczególności laureaci trzecich miejsc,
czyli Marika Rutkowska z kl. I oraz Zuzanna Milewska z kl. VI. Biblioteka Szkolna serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom, rodzicom i opiekunom występujących uczniów za życzliwość i pomoc.
24 LUTEGO
W dniu dzisiejszym biblioteka odwiedziła przedszkolaków.
Dzieci słuchały bajek o nieśmiałej gąsienicy oraz o bocianku Franku. Nie jest łatwo skupić uwagę maluchów, ale maluszki pięknie odpowiadały na zadane pytania dotyczące przeczytanej bajeczki. Po wysłuchaniu bajek, dzieci kolorowały postaci, które wystąpiły w bajce.
Odwiedziny w przedszkolu są zawsze przemiłe i wyjątkowe.
Niedługo znowu się spotkamy
Piątek obfitował w ciekawe wydarzenia i odwiedziny.
Bibliotekę Szkolną odwiedził Jakub Suchocki razem z Panią Jadwigą Jankowską. Jakub z ciekawością obejrzał bibliotekę, zwłaszcza część dziecięcą. Z pomocą Pani Jadzi wykonał rysunek dla biblioteki oraz obejrzał książki o straży pożarnej.
Dziękujemy za odwiedzimy i zapraszamy ponownie
W
14 LUTEGO
Walentynki w Bibliotece Szkolnej przebiegły w atmosferze miłości do książek. Na randkę w ciemno z książką przybyli uczniowie wszystkich klas. Było bardzo sympatycznie i wesoło. Z oferty Walentynkowej skorzystali również nauczyciele.
Biblioteka Szkolna bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy spędzili randkę z książką
KONKURS
Zapraszamy do udziału uczniów, którzy chcieliby zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. Zdrowie jest ważne dla każdego z nas, więc musimy dbać o nie w sposób szczególny.
WALENTYNKI
Zapraszamy do Biblioteki Szkolnej
w dniu14 lutego.
W tym dniu główną rolę odgrywa słowo - Miłość -, również - Miłość do książek -
Wszystkim Przyjaciołom Biblioteki,
a w szczególności moim Kochanym Czytelnikom, życzę
Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek
oraz wyjątkowego 2017 roku.
Czekam na Was już w Nowym 2017 roku.
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. JULIANA TUWIMA
W LIPINKACH
Biblioteka Szkolna dziękuje wszystkim, którzy skorzystali z naszej oferty książkowej.
" Dom w którym jest książka, jest przybytkiem słońca"
GŁOŚNE CZYTANIE W ZERÓWCE
"Czytanie - oto najlepszy sposób uczenia się"
Po raz drugi odwiedziliśmy zerówkę. Tym razem uczniowie klasy piątej - Agnieszka Laskowska i Wiktor Jarząb przeczytali bajkę Hansa Christiana Andersena
" Brzydkie Kaczątko". Dzieci słuchały z wielkim skupieniem i zainteresowaniem. Po wysłuchaniu bajki, zerówkowicze ułożyli z puzzli portret Brzydkiego Kaczątka.
Roztrzygnięcie konkursu plastycznego dla klas I - III
" PORTRET KUBUSIA PUCHATKA"
Biblioteka Szkolna dziękuje wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie
i zachęca do aktywnego udziału w kolejnych.
I MIEJSCE:
WIKTORIA SKRZYPEK, JAN SUDOŁ
II MIEJSCE:
SYLWIA ANTKOWIAK, HUBERT LESIŃSKI
POZOSTALI UCZESTNICY:
Karolina Zabłocka, Agata Otreba, Wiktoria Lewandowska, Joanna Sokołowska, Dominika Najdrowska, Marta Nichnerowicz, Marika Drzystek, Natalia Zabłocka, Dorota Niczyporuk.
Jakub Pokora, Piotr Sokołowski, Wiktor Snopek, Markus Toczek, Patryk Silkowski, Michał Czepek, Franciszek Wieczorek.
BIBLIOTEKA SZKOLNA
ZAPRASZA
NA KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI,
KTÓRY ROZPOCZĄŁ SIĘ
02.11.2016 r.
(Książki można kupować w godzinach otwarcia biblioteki)
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI, RODZICÓW, DZIADKÓW.
WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ KSIĄŻKI.
Głośne Czytanie w Zerówce
" Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska
Rola czytania w życiu dzieci i młodzieży jest bardzo ważna. Uczy myślenia, cierpliwości, pobudza wyobrażnię, rozwija słownictwo. Jako Biblioteka Szkolna zachęcamy do czytania i korzystania z jej zbiorów. Zaczynamy akcję czytania dzieciom młodszym przez ich starszych kolegów. Odwiedziliśmy zerówkowiczów, aby przeczytać historie Kubusia Puchatka. Jako pierwsze czytały uczennice kl. VI - Julia Grunberg i Zuzia Milewska. Niedługo znowu się spotkamy, aby przenieść się do świata bajek i fantazji.
Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej
W czwartek, 10 pażdziernika, uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni Pani Małgorzaty Wieczorek, zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Do grona czytelników dołączył również Tomasz Herdzik, który odwiedził Bibliotekę Szkolną z Panią Elżbietą Kapustą. Gościem spotkania była Pani Dyrektor Jolanta Szymecka, która w swoim wystąpieniu zachęcała uczniów do czytania.
Głośne Czytanie Kubusia Puchatka
w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima
w Lipinkach
W piątek, 30 września, w Szkole Podstawowej w Lipinkach odbyło się Głośne Czytanie Kubusia Puchatka, w którym udział wzięli uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wraz z nauczycielami - Panią Anią Rożeńską, Panią Jadwigą Jankowską, Panią Elą Kapustą oraz Panią Agnieszką Białecką. Goście specjalni, Pani Julia Baranowska - Sekretarz Gminy Biskupiec oraz Pani Jolanta Szymecka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinkach, przeczytały jedną z przygód Kubusia Puchatka. Uczniowie układali puzle, odpowiadali na pytania dotyczące czytanego tekstu, a na koniec wszyscy otrzymali drobne upominki oraz słodki przysmak.
- Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami